Rólunk
Hiszünk a fenntarthatóság és az ipari lépték közötti egyensúlyban.
A folyamatosan növekvő élelmezési igények kielégítéséhez a globális takarmányipar méretét meg kell duplázni a következő 30 évben. Az európai gazdaság magas import kitettsége miatt nagyon fontos, hogy lokális megoldásokra támaszkodjunk ebben az iparfejlesztési folyamatban. A lokális erőforrásokra épülő körforgásosan működő gazdasági modell hosszútávon is fenntartható megoldást nyújt az egyre növekvő alapanyag hiányra. Ezen elvek mentén jelent meg számos alternatív takarmányforrás, köztük a rovarlárvákból finomított takarmányliszt és takarmányzsír is. Az Agroloop erőfeszítéseit arra összpontosítja, hogy a takarmánycélú rovartenyésztés ipari léptékben kezdjen el megerősödni a közép-európai régióban.
Fejlődéstörténet és jövőkép
Az Agroloop 2017-ben a holland Climate-KIC fenntarthatósági inkubátor programban kezdte el a projekt előkészítését.
Tesztüzemünk megkezdi működését. A lokálisan elérhető ipari melléktermékek biokonverziós tesztjeit számos receptúrán végezzük el.
Az Eprolius Hungary Zrt. angyal befektetőként csatlakozik az Agroloop projekt további skálázásához.
Az infrastruktúra igények alapján a csapat megkezdi az üzemlokációk felmérését. A gyár az üllői Aerozone parkban kap helyet.
A projekt zöld utat kap a megvalósításra. A finanszírozók és az Agroloop alapítói befektetési szerződést írnak alá.
Az Agroloop első ipari méretű üzeme teljes kapacitáson üzemel, amivel a közép-európai régió vezető szereplőjévé válunk.
Gyártási folyamataink egy ipari méretű, automatizált fekete katonalégy (Hermetia illucens) lárva-farm zárt és szabályozott körülményei között történnek. Körforgásos modellünkben a takarmány értéklánc alján található melléktermékeket etetjük meg rovarlárvákkal, majd a lárvákból prémium alapanyagokat állítunk elő. Az üzem főbb folyamatai során a lárvák etetőanyagának előállítása, szaporítás, nevelés/hízlalás és feldolgozás történik.
Termékeink a kifejlett lárvákból ipari feldolgozás során készülnek. A fekete katonalégy az üzem falain belül szabályzott klímakörülmények között képes hatékonyan szaporodni. A légy petéinek kikelése után a lárva három hétig él, mielőtt bebábozódna. Az üzemben élelmiszeripari melléktermékek keverékét fogyasztja, amelyet magas hatékonysággal alakít át testtömeggé. Ennek a légyfajnak a lárvája jóval gyorsabban nő, mint a fajtársai, ezért alkalmas ipari tenyésztésre.
Az emberi civilizáció létszám és gazdasági erősödése soha nem látott élelmiszer és takarmány igényt generál. A jelen mezőgazdaságának egyik legnagyobb dilemmája, a korábban soha nem tapasztalt fehérje igény növekedésnek kiszolgálása. A konvencionális erőforrások nem tudnak lépést tartani ezzel az ütemmel és főleg nem fenntartható módon.
Ehhez járul még hozzá az a hozzávetőleg 500 millió kutya és macska, akik a föld lakóival élnek együtt. Ők egyébként a világ hús és hal feldolgozásának mintegy 20-25%-át fogyasztják el. Az általános életszínvonal emelkedéssel a házi kedvenceink száma is jelentősen gyarapodni fog, emellett megfigyelhető az állatok humanizálódása is. A házi állatoknak eleséget gyártó iparág egyre növekvő fehérje igényét prémium minőségű és emellett fenntartható lokálisan előállított termékekkel kell kielégítenünk.
Az állattartás 8000 évre visszatekintő múltjában az állati fehérjeforrás fontos eleme volt a takarmánynak. Az állati fehérjék széles spektrumú aminosav profillal esszenciális tápanyagforrásai a haszonállatainknak. Az egészségükre gyakorolt pozitív hatásnak evolúciós okai vannak. Az állatok évmilliók óta vegyes táplálkozásúak, és ennek modernkori hiánya leginkább a korai növekedési fázisban figyelhető meg.
Termékeink a növendék állatoknál javítják a tápfelvételt, erősítik az immunrendszert és ezáltal lecsökkentik a betegségek kialakulását. Az általános egészségjavulás következtében jelentősen lecsökkentik az antibiotikumok alkalmazásának szükségességét. Ezekkel a mérhető takarmányhasznosulási mutatókkal a termékeink funkcionális adalékként jelennek meg a takarmány alapanyag piacon.
Házi kedvenceink táplálékának minősége az élelmiszergyártásra nehezedő nyomás miatt egyre kevésbé követhető. Az ellátási lánc komplexitása fenntarthatatlanná teszi a gyártást, amely eközben ugrásszerű növekedést produkál. A rovarokból készült tápoknak a követhetőségen és a kiemelkedő minőségen túl számos pozitív egészségügyi hatása van.
A rovarfehérje hipoallegén, amely elmúlasztja az állatok viszketési rohamait. A lárvákban lévő kitin tartalom gyulladáscsökkentő antioxidáns, ami fokozza a máj működést, stabilizálja a koleszterinszintet és a bőr regenerációját is gyorsítja. A lárva zsír magas laurin sav tartalmú, ami segíti az emésztést, megnehezíti a betegséget okozó kórokozók szaporodását és enyhíti az esetleges emésztési rendellenességeket.
Több fenntarthatósági megfontolást is érdemes kiemelnünk a tevékenységünk kapcsán. Az élelmiszer iparágból kikerülő melléktermékek gyakran alacsony hatékonysággal hasznosulnak. A bennük lévő szerves anyag számos hasznosítási folyamat során üvegházhatású gáz formájában kijut a légkörbe. Az általunk lokálisan visszanyert élelmiszer melléktermékekből friss takarmánypürét készítünk az így mindezt jelentősen lecsökkentjük.
A lárvák gyorsan növelik a testtömegüket, így koncentrálják a biokonverziós folyamat során ezt a nedves biomasszát és belőlük jól tárolható, magas tápértékű termékeket készíthetőek. Ezek a takarmánytermékek és a folyamat során keletkező komposzt mind visszakerül a nyersanyag körforgásba. Ezek a lokálisan előállított termékek ezentúl csökkentik az import kitettségünket olyan nem fenntarthatóan előállított termékeket illetően, mint a szója vagy a halliszt.